Aktualności

Rekordowy rok portu lotniczego w Gdańsku

Rok 2014 był niezwykle udany dla Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, co za tym idzie również dla reklamodawców sieci reklamowej idooh.tv na terenie Gdańskiego lotniska. Po raz pierwszy w historii obsłużono ponad trzy miliony pasażerów, a dokładnie 3 288 180. Sukces ten dodatkowo podkreśla fakt, że w porównaniu z rokiem 2013 było ich aż o 15,6% więcej.

Trzymilionowy pasażer został obsłużony w terminalu lotniska już pod koniec listopada, a cały grudzień upłynął na „śrubowaniu rekordu”. 226 744 pasażerów, którzy w tym okresie skorzystali z Portu Lotniczego w Gdańsku, to wynik imponujący, niemniej jednak nie najlepszy w całym ubiegłym roku. Dość powiedzieć, że w sierpniu liczba podróżnych wyniosła 342 448, a w lipcu aż 372 794. Były to miesiące o największym ruchu pasażerskim, które dodatkowo cieszyły się największym zainteresowaniem reklamodawców na lotnisku.

W opinii zarządu Portu Lotniczego, wynik jest tym bardziej imponujący, iż jest on lepszy nie tylko od tego osiągniętego w 2013 roku (2 844 308 obsłużonych pasażerów), ale także i od tego z 2012 roku (2 906 091 obsłużonych pasażerów). A trzeba pamiętać, że był to rok organizowanego w Polsce Euro 2012 i Gdańsk, a dokładnie rzecz ujmując, PGE Arena gościła jedną z grup eliminacyjnych mistrzostw. Gdańszczanie do dzisiaj miło wspominają „najazd” żywiołowych i sympatycznych kibiców z Hiszpanii, Irlandii i Włoch, z których większość przybyła do Trójmiasta samolotami.

Rok jubileuszów

Radość z osiągnięto wyniku potęguje również fakt, iż na 2014 rok przypadło kilka  ważnych dla portu lotniczego jubileuszy. Najważniejszy z nich to czterdziestolecie działalności lotniska. Poza tym w ubiegłym roku minęło dokładnie dwadzieścia lat od zawiązania się spółki Port Lotniczy Gdańsk Sp. z o.o. oraz dziesięć od nadania portowi imienia Lecha Wałęsy.

Trzecie lotnisko w kraju

Warto podkreślić fakt, że 3 288 180 obsłużonych pasażerów w 2014 pozwoliło gdańskiemu lotnisku na utrzymanie trzeciego miejsca pośród największych portów lotniczych w Polsce.

Pierwsze miejsce bezapelacyjnie w tym rankingu zajęło Lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Po raz  drugi z rzędu jego terminale obsłużyły ponad dziesięć milionów pasażerów, pomimo faktu że w porównaniu z rokiem 2013 było ich o sto tysięcy mniej. Dyrekcja lotniska tłumaczy to tym, że tani przewoźnicy wrócili do Modlina, gdzie przez dziewięć miesięcy trwał remont.

Drugie miejsce zajęło lotnisko Balice w Krakowie. Obsłużyło ono w 2014 roku 3 817 000 pasażerów, co w porównaniu z 2013  stanowi wzrost o 5%.  W roku 2015 ukończony zostanie nowy terminal, co pozwoli na zwiększenie liczby obsługiwanych podróżnych.

Na czwartym miejscu, tuż za portem lotniczym w Gdańsku, uplasowały się katowickie Pyrzowice. Im nie udało się przekroczyć liczby trzech milionów pasażerów. Przez dwanaście miesięcy 2014 roku skorzystało z ich usług 2 695 000 podróżnych. Stanowi to 6% wzrost w porównaniu z rokiem wcześniejszym.

Jak zatem widać, gdański port lotniczy mocno usadowił się na trzeciej pozycji wśród największych lotnisk w Polsce. Wierzymy, że zachowa zeszłoroczne tempo przyrostu pasażerów (przypomnijmy – 15,6%), i jest spora szansa na to, że za dwa, trzy lata prześcignie krakowskie Balice. A to już będzie naprawdę olbrzymi sukces.

Share on FacebookTweet about this on Twitter
  zobacz wszystkie